Kurumsal

Nevin - Ali Rıza Aktan

Nevin - Ali Rıza Aktan

NEVİN AKTAN
4 Ekim 1927 tarihinde Isparta’da “Kulalılar” lakabıyla anılan bir ailenin kızı olarak dünyaya geldi. Halı tüccarı Mustafa Sabri Oral ve Mülkiye Oral’ın kızları olan Nevin Aktan, Isparta Kız Enstitüsü’nden 1945 yılında mezun oldu. O yıllarda genç Türkiye Cumhuriyeti’nin aydınlanmasında büyük bir yeri olan Halk Evleri büyük bir işlevi yerine getiriyordu. Nevin Hanım, Isparta’da Halk Evlerinde çeşitli faaliyetlerde bulunarak, ülkenin aydınlanmasına katkı yaptı. Halk Eğitim merkezinde piyano eğitimi aldı ve sürdürmeye çalıştı.

1950 yılında Ali Rıza Aktan ile evlendi. Enstitüde edindiği geleneksel el işleri, örgü, iğne oyası ve yapay çiçek gibi çalışmalarına devam etti, eşinin görevi nedeniyle Anadolu’nun çeşitli il ve ilçelerinde bulundu. Gönüllü hemşirelik diploması alarak Kızılay adına çalışmalar yaptı. Sağlık hizmetlerine de katkı yaptı. El işleri çalışmalarını koleksiyon haline getirerek sosyal faaliyetlerde bulunan derneklere hediye etti. Eşinin son görev yaptığı Antalya ve İzmir’de bu çalışmalarını yoğunlaştırdı.

Eşi emekli olduktan sonra İzmir’de yerleşen ve çocuğu olmayan Nevin Hanım yoksul bir çok çocuğun eğitimine katkıda bulundu. Bir eğitim gönüllüsü olarak daha fazla öğrenciye destek sağlamak amacıyla, Haziran 2013’de, “Ayşe Faruk Çelebi Eğitim ve Kültür Vakfına” emlak bağışında bulunarak vakıf bünyesinde “Nevin-Ali Rıza Aktan Burs Fonu”nu başlatmıştır. 

 

ALİ RIZA AKTAN
1920 yılında Isparta’da “Hacı Arifler” lakabıyla anılan bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. Arif ve Yaşar Aktan’ın oğulları olan Ali Rıza Aktan; 1944 yılında Konya Lisesinden, 1948 yılında Ankara Hukuk Fakültesinde mezun oldu. Öğrencilik yıllarında aynı zamanda Toprak Mahsulleri Ofisinde memur olarak çalıştı.

Hakim adayı olarak Isparta’da görev yaptı. 1950 yılında eşi Nevin Oral ile evlendi. İlk hakimlik görevine Sivas – İmralı’da ceza hakimi olarak başladı. Yerköy, Gölköy, Şarkikaraağaç ve Eğridir’de ceza hakimliğini sürdürdü. Daha sonra Antalya ve İzmir’de Ağır Ceza Hakimi olarak görev yaptı.

Emekli olduktan sonra İzmir’de yerleşti. Bir eğitim gönüllüsü olan Ali Rıza Bey, eğitime katkı yapmak amacıyla hep bir eğitim vakfı kurmayı düşledi. Ancak ömrü buna yetmedi. 23 Mart 2002 yılında aramızdan ayrıldı. Ölümünden sonra eşi Nevin Aktan Hanım, O’nun adına fonu başlatarak eşinin dileğini yerine getirdi.