Kurumsal

Hakkımızda

Hakkımızda

AYŞE-FARUK ÇELEBİ EĞİTİM ve KÜLTÜR VAKFI

Ayşe ve Faruk ÇELEBİ’nin tüm mal varlıklarını vakfetmeleri ile 24 Şubat 1987 tarihinde kurulmuştur. Vakfımız, yönetim kurulları ve gönüllü vatandaşlarımızın o günden beri sürdürmeye çalıştıkları özverili katkılarıyla, çalışkan ancak maddi olanakları çok kısıtlı, Atatürk ilke ve devrimlerine inançlı öğrencilerimize maddi-manevi destek vermeye çalışılmaktadır.

Sayın Yıldırım ORAL’ın değerli ablası Sayın Nevin AKTAN, 2013 yılında, kendi ve rahmetli eşi Ali Rıza adına Ankara’daki iki büro ve İzmir’deki bir konutunu vakfımıza bağışlayarak gelişmemize önemli bir katkı sağlamışlardır.

Vakfımızın esas gelirlerini bağışlar oluşturmakta ve tüm bağışlar doğrudan öğrencilerimize aktarılmaktadır. Bu yılki aylık bursumuz 250 TL olarak belirlenmiştir. Bursiyerlerimiz, tanıdıklarımızın önerisi ve öğrencilerin belirlediğimiz ilkelere uyumu koşuluyla seçilmektedirler. Başarı durumları her öğrenim yılı sonunda incelenmekte ve başarılı olma koşulu aranmaktadır.

Geçen yıldan itibaren İzmir’deki öğrencilerimize gönüllülerimiz tarafından kurslar düzenlenmektedir. Her yıl yaz döneminde katılabilen tüm öğrencilerimizle birlikte toplantılar yapılmaktadır. Toplantıya öğrencilerimizle birlikte gönüllüler de yoğun bir katılım sağlamaktadır. Bu yemekli toplantıda, tercihan öğrencilerimiz, bir sunu vermekte, onlarla yakından tanışma ve sorunlarının öğrenilmesi için olanak yaratılmaktadır. Öğrencilerimize verilen eğitimlerle onların gelecek yaşama hazırlanması ve başarılarının arttırılması için çalışılmaktadır.

Son yönetim kurulu toplantısında alınan kararla, bu yıl desteklenecek öğrenci sayımız 150 olarak belirlenmiştir. Böylece şimdiye kadarki bursiyer sayımız 628’ye yükselmiştir.

Bağışçılarımızın, özellikle yurdumuzdaki eğitimin olumsuz gidişini dikkate alarak, aydınlanmaları yolunda ellerinden tutmaya çalıştığımız öğrencilerimizin destekçisi olacağına gönülden inanmaktayız. Birliktelik ve dayanışmamızın bu alanda da önemli katkılar yapacağına olan inancımız vakıf yönetimimize güç sağlamaktadır.